انجمن دانش‌آموزان مسلمان نیجریه: حکم استفاده از حجاب در مدارس را تایید کنید

انجمن دانش آموزان مسلمان نیجریه، «MSSN»، در ایالت لاگوس، خواستار تایید بخشنامه دیوان عالی کشور مبنی بر تایید استفاده از حجاب در تمامی مدارس کشور از دولت لاگوس شد.

به گزارش مدرسه پرس،«مفتاح الدین ثانی»، رئیس انجمن دانش آموزان مسلمان نیجریه در ایالت «لاگوس» در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره حکم دادگاه عالی در خصوص حجاب، از دولت خواست، نسبت به آزار و اذیت زنان محجبه به مقامات خود هشدار دهد.

وی افزود: «این درخواست برای محکوم کردن دولت ایالت لاگوس نیست، بلکه به منظور درخواست اجرای سریع حکم دادگاه عالی است. ما همواره قانونمند بوده و اکنون نیز صبورانه منتظر اجرای قانون هستیم.»

مفتاح‌الدین ثانی خاطرنشان کرد: «ما در تمام این مدت رایزنی کردیم، اعتراض کردیم، تجمعات برگزار کردیم و با مسئولان دولتی صحبت کردیم تا آنها را قانع کنیم که چرا یک زن مسلمان باید حجاب داشته باشد.»

پس از حدود ۱۰ سال کشمکش حقوقی، دادگاه عالی ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۸ داشتن حجاب را برای دانش آموزان دختر مسلمان در مدارس ایالت لاگوس تایید کرد. دولت ایالت لاگوس که از این حکم ناراضی بود، تلاش کرد تا اجرای حکم دادگاه استیناف را متوقف کند، اما موفق نشد.

در نوامبر ۲۰۱۸، دولت ایالت لاگوس بخشنامه‌ای به همه مدیران مدارس متوسطه دولتی صادر کرد و به آنها دستور داد که به دانش آموزان اجازه دهند تا حجاب داشته باشند.

مفتاح الدین گفت: «زمانی که دولت ایالت لاگوس بخشنامه را صادر کرد، ما فکر کردیم که این مشکل برطرف شد، اما مایه تاسف است که برخی از مدیران و معلمان مدرسه برخلاف این بخشنامه عمل می کنند. آنها می‌خواهند نظم و قانون را به خطر بیندازند.»

وی ادامه داد: «برخی از مدیران، معاونان و معلمان مدارس، به جای انجام دستورالعمل بخشنامه، تظاهر به بی‌اطلاعی نسبت به تایید حجاب در ایالت لاگوس کرده و با دانش آموزان محجبه برخورد می‌کنند. به هیچ عنوان دیگر هیچ دانش آموز محجبه‌ای نباید در ایالت لاگوس و نیجریه از تحصیل محروم شود.»

رئیس انجمن دانش آموزان مسلمان نیجریه تاکیدکرد: تصاویر دانش‌آموزان مسلمان که به دلیل حجاب از سالن امتحانات بیرون می‌شوند، قلب را متاثر می‌کند و ما نمی‌خواهیم این اتفاق تکرار شود.

وی تصریح کرد: «آموزش دختران در قلب ما بسیار مهم است. به هیچ دختر مسلمانی نباید گفته شود که بین دین و تحصیلات خود یکی را انتخاب کند. هر دو حق اوست. ما از دولت لاگوس می‌خواهیم که ظرف ۳۰ روز پس از صدور حکم، اجازه داشتن حجاب را صادر کند.»

همچنین «بشیره ماجکودونمی»، رئیس زن این انجمن، از همه مسلمانان خواست که هرگونه تخلف را به بخش‌های مربوطه گزارش دهند.

وی اظهار کرد: «ما از همه مردم نیجریه، صرف نظر از قبیله و مذهب می‌خواهیم که با همبستگی با زنان مسلمان، به‌ویژه دانش‌آموزان دختر دبیرستانی، که به دلیل حجاب در مدارس بی ‌وقفه مورد آزار و اذیت و تعرض قرار می‌گیرند، با ما هم صدا شوند.»