آغاز سنجش سلامت نوآموزان خوزستانی

سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: سنجش سلامت ۱۰۰ درصد دانش‌آموزان بدو ورود به پایه اول انجام خواهد شد.

به گزارش مدرسه پرس،مسعود حمیدی‌نژاد گفت: بعد از دو سال سخت کرونایی که برای همکاران فرهنگی هم سخت بود، با آغاز سنجش سلامت نوآموزان، مهر امسال سال تحصیلی با حضور همه دانش‌آموزان خواهد شد.

او می‌گوید: کار سنجش نوآموزان بسیار حساس و تاثیرگذار است. بسیاری از والدین ممکن است حواس‌شان نباشد که کودک‌شان دچار ضعف بینایی یا شنوایی است یا نیاز به آموزش ویژه در تکلم دارد. در سنجش سلامت، این مسائل با اندازه‌گیری استاندارد مشخص می‌شوند و به والدین و مدرسه اعلام می‌شود.

سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان گفت: اکثر کودکان ما سالم و برومند هستند، اما به هر حال تعداد اندکی که ممکن است دچار مشکل باشند نیز باید در آغاز کار شناسایی شوند لذا سنجش سلامت بسیار مهم است و خانواده‌ها باید به آن اهمیت بدهند.

این مقام مسئول ادامه داد: امروز ۶۱ پایگاه شهری و سه پایگاه عشایری در استان خوزستان کار سنجش سلامت نوآموزان را آغاز می‌کنند و با تلاش‌های همکاران، سنجش سلامت ۱۰۰ درصد دانش‌آموزان بدو ورود به پایه اول انجام خواهد شد و بخشی از نوآموزان پیش‌دبستانی که امیدواریم به بیش از ۵۰ درصد برسد را نیز سنجش خواهیم کرد.

آقای حمیدی‌نژاد گفت: امیدواریم بتوانیم سال خوب آموزشی را آغاز کنیم و عقب‌افتادگی و افت تحصیلی دو سال گذشته را جبران کنیم.

سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان در خصوص آمادگی مدارس برای سال جدید تحصیلی می‌گوید: با حضور خیرین و کمک آن‌ها در بسیاری از مناطق محروم مدارس جدید ساخته و یا بازسازی شدند و بخشی از مدارس که در مورد آن‌ها از نظر زیربنایی و ساختمانی نگرانی داشتیم، قرار شد که تا مهرماه بازسازی شوند. از بابت فضای فیزیکی و مدرسه نیز نگرانی نداریم.

او به کمبود بیش از ۱۰ هزار نیروی خدماتی و آموزشی اشاره کرد و  ادامه داد: نگرانی ما نیروی انسانی است؛ تعدادی از همکاران بازنشسته شده‌اند و تعدادی در حال مهاجرت هستند که توصیه ما این است که بمانند و به مردم خوزستان خدمت کنند، اما طبیعی است که تعدادی بنا به دلایلی از استان خارج شوند.

این مقام مسئول گفت: در این وضعیت، ورودی نیرو به تعداد خروجی نیست. البته این مساله به اشکال مختلف جبران خواهد شد و ناچار خواهیم شد تعدادی از مدارس را دو شیفته کنیم.

مسعود حمیدی‌نژاد  گفت: اگر بتوانیم به مرور و با هماهنگی، سالانه حدود ۵ هزار ورودی به دانشگاه فرهنگیان داشته باشیم کمبود نیرو در مدت سه تا چهار سال آینده جبران خواهد شد؛ برای امسال اگر چه نگران نیستیم و حتما معلم را تامین خواهیم کرد، اما نگرانی نیروی انسانی را به لحاظ تعداد حتما حس خواهیم کرد.

سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: هیچ مدرسه‌ای هنگام ثبت نام اجازه دریافت وجه از خانواده‌ها را ندارد. در طول سال به دلیل برگزاری برنامه‌هایی که با مشارکت انجمن اولیا و هماهنگی و نظارت انجام می‌شوند، مدارس می‌توانند وجوهی را برای برگزاری مناسبت‌ها دریافت کنند، اما ما سرانه مدرسه را تامین می‌کنیم و تاکید به مدیران این است که به هیچ وجه به سراغ گرفتن وجه از والدین نروند.

این مقام مسئول گفت: اگرچه توصیه می‌کنیم که خانواده‌ها به امر آموزش به صورت ویژه توجه کنند، زیرا آموزش هزینه دارد و خوب است که خانواده‌ها مختار باشند و از این اختیار استفاده کنند و خود به مدرسه کمک کنند، اما اجبار در گرفتن وجه ممنوع است و به هیچ وجه این را نمی‌پذیریم.

به گفته او؛ بازرسان و ناظران به صورت مستمر در حال نظارت هستند و قطعا با مدیری که این کار را بکند، برخورد خواهد شد.