معرفی برگزیدگان جشنواره بین‌المللی فیلم رشد

برگزیدگان بخش‌های مختلف پنجاه ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی آموزشی و تربیتی رشد معرفی شدند.

به گزارش مدرسه پرس،آیین اختتامیه پنجاه و یکمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در سینما فلسیطین برگزار شد. در اختتامیه این جشنواره آرای هیات های داوری متشکل از داوران ایرانی و خارجی در بخش های داستانی کوتاه و بلند، مستند کوتاه و بلند، پویانمایی و دو بخش معلمان و دانش آموزان فیلمساز اعلام شد.

برگزیدگان پنجاه‌ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد به شرح است:

بخش فیلم های دانش‌آموزی

هیات داوران فیلم‌های دانش آموزی پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از سعید پوراسماعیلی، الهام آقالری و لیدا فضلی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

الف) بخش داستانی

دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به دلیل دغدغه فیلمساز نسبت به محیط زیست و انتخاب مناسب زبان سینمایی در قالب فیلم کوتاه و اصل غافلگیری، تعلیق و پایان مناسب اهدا شد به دانش‌آموز سجاد اسماعیلی کارگردان فیلم «قانون سوم»

لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به دلیل انتخاب شیوه بیانی متفاوت از قصه گویی معمول و تلاش برای یافتن زبان تجربی متفاوت برای طرح موضوع و استفاده از نشانه‌های تصویری و استعاری اهدا شد به دانش‌آموز امین یونسی کارگردان فیلم «بیگانه»

لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به دلیل انتخاب موضوعی از جنس خانواده و روایت متفاوت از زندگی سخت ایثارگران اهدا شد به دانش‌آموز مریم میاحی کارگردان فیلم «موج عشق»

ب) بخش مستند

دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به دلیل پژوهش عمیق، شناخت درست فیلم‌ساز نسبت به روایت موضوع و طرح مسأله‌ای که سال‌ها اساتید و هنرجویان میرک با آن مواجه بودند؛ اهدا شد به دانش‌آموز امیرحسین بینش کارگردان فیلم «یادگاری ماندگار»

لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به جهت امیدبخشی و زنده نگه داشتن صنایع دستی و رویکرد خلاقانه اهدا شد به دانش‌آموز فاطمه حسنلو کارگردان فیلم «کم‌قلبیر»

لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به دلیل دغدغه‌مندی فیلم‌ساز نسبت به فراموشی صنعت‌های سنتی و قدیمی در ایران، اهدا شد به دانش‌آموز سپیده اکبریان کارگردان فیلم «زَرِ ضال»

ج) بخش پویانمایی

دیپلم افتخار و جایزه رتبه اول به دلیل انتخاب تکنیک و اجرای خوب و فضاسازی درست مشترکاً اهدا شد به دانش‌آموزان محمدسرابی و محمدرضا زندمقدم کارگردانان فیلم «شابلون»

لوح تقدیر و جایزه رتبه دوم به دلیل انتخاب موضوع و پرداخت خوب در خصوص مسائل محیط زیست، استفاده صحیح از عنصر فانتزی، متحرک‌سازی و فضاسازی قابل قبول مشترکاً اهدا شد به دانش‌آموزان ریحانه عین‌الهی، بهاره عین الهی کارگردانان فیلم «رؤیای ابری»

لوح تقدیر و جایزه رتبه سوم به دلیل انتخاب درست ایده و عنصر غافلگیری در داستان، تکنیک و اجرای قابل قبول اهدا شد به دانش‌آموز فاطمه بابایی کارگردان فیلم «دومتر ناقابل»

بخش فیلم های معلمان

هیات داوران فیلم‌های معلمان پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از مهدی اسدی، کریم سربخش، رضا فهیمی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

در بخش پویانمایی دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «بالا» اثر معلم فیلمساز رعنا حجازی

در بخش داستانی دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «اثر انگشت» اثر معلم فیلمساز زانیار محمدی‌نکو

در بخش مستند دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «سامورایی‌ها در کردستان» اثر معلم فیلمساز سرکوت نیکدل

لوح تقدیر و جایزه نقدی در گروه معلمان فیلم‌ساز اهدا شد به فیلم «زالو» اثر شهریار پورسیدیان

لوح تقدیر و جایزه نقدی در گروه دانشجومعلمان فیلم‌ساز اهدا شد به فیلم «نگینی در کویر» ساخته امیررضا صداقت

بخش پویانمایی

هیات داوران فیلم‌های پویانمایی پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از مهین جواهریان، دکتر کیارش زندی، مهدی خرمیان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم «جایگزین» اثر عبداله علیمراد از کشور ایران به دلیل استفاده درست از فضای بومی و عناصر دیداری با هویت ملّی.

تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم ماهیگیر « The Fisherman » اثر فرانسوا بلانا از کشور فرانسه به دلیل رعایت تمامی استانداردهای لازم در یک جشنواره بین‌المللی و تعابیر شاعرانه

دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به فیلم‌های:

چرخش اثر هژیر اسعدی از ایران برای هماهنگی فرم و محتوا و استفاده از ویژگی‌های جهان انیمیشن با نگاه نو.

آتش سرخ اثر مونا عبداله‌شاهی از ایران به دلیل مضامین عارفانه و تصویرسازی‌های بدیع و چشم‌نواز.

بخش فیلم‌های داستانی کوتاه

هیات داوران فیلم‌های داستانی کوتاه پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از پوران درخشنده، دکتر احمد الستی؛ محمدرضا وطن‌دوست جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به لیلا اخباری کارگردان فیلم «برای بار دوم» از کشور ایران

تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به سماح سعدی، یونس منجر کارگردان فیلم «متأسفم بابا» از کشور بلژیک

دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به دو فیلم:

علی کیوان، ‌ کارگردان فیلم «برنده» از کشور ایران و ماکسیم اکبروف، کارگردان فیلم «آب» از کشور قزاقستان

هیات داوران فیلم‌های داستانی کوتاه نشان شهید علی لندی و جایزه نقدی این بخش را اهدا می‌کند به مرجان خسروی کارگردان فیلم «وادیار» از کشور ایران

بخش فیلم های داستانی بلند

هیات داوران فیلم‌های داستانی بلند پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از رسول صدرعاملی، فرهاد توحیدی، ابوالفضل جلیلی جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به آجای گوویند کارگردان فیلم ماداپالی متحد «Madappally United» از کشور هندوستان

تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به مرتضی رحیمی کارگردان فیلم «بَلیط» از کشور ایران

دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به سیدجمال سیدحاتمی کارگردان فیلم‌ «بامبالا» از کشور ایران

نشان ویژه شهید علی لندی و جایزه نقدی اهدا شد به بازیگر نوجوان فیلم مرد نقره‌ای، ‌دانش‌آموز امیرکیان عبدی برای بازی در نقش امیر کیان.

بخش فیلم های مستند بلند

هیات داوران فیلم‌های مستند بلند پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از اُرُد زند، دکتر محمد عارف، یادویگا هوچکوا / از لهستان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به ناهید رضایی کارگردان مستند «خانة بهار» از کشور ایران

تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به علیرضا دهقان کارگردان مستند« ایساتیس» از کشور ایران

دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به لیزبت د کولار Liesbeth de Ceulaer کارگردان مستند «هولگات HOLGUT» از کشور بلژیک

جایزه ویژه هیات داوران :

لوح تقدیر و جایزه ویژه هیات داوران اهدا می‌شود به مهدی آزاد تصویربردار مستند بلند «ایساتیس» از ایران

بخش فیلم های مستند کوتاه

هیات داوران فیلم‌های مستند کوتاه پنجاه‌ ویکمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد متشکل از رامتین شهبازی، آزاده بی‌زار گیتی، ایگور ام. توهلی / از صربستان جوایز این بخش را به شرح زیر اعلام کردند:

تندیس زرین و جایزه نقدی اهدا شد به مهدی رجبیان کارگردان مستند «زرافشون» از کشور ایران

تندیس سیمین و جایزه نقدی اهدا شد به دیمیتری اولینیک کارگردان مستند «سی‌هزار ضربه» از کشور روسیه

دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا شد به محمد طالبی کارگردان مستند «نفس‌های یک شهر » از کشور ایران

دیپلم افتخار و جایزه نقدی بهترین پژوهش اهدا شد به رضا پردل کارگردان مستند «نانِ بی‌جان» از کشور ایران

پنحاه و یکمین جشنواره فیلم رشد از ۲۰ تا ۲۶ آذر ماه در تهران برگزار شد. در این جشنواره ۳۱۵۵ فیلم از ۱۰۵ کشور شرکت کردند. امسال برای اولین بار نشان شهید لندی در برخی از بخش ها اهدا شد.

پنجاه‌و‌یکمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی فیلم رشد در سطح ملی و بین‌المللی در بخش‌های داستانی بلند، داستانی کوتاه، مستند‌ کوتاه، مستند بلند‌ و پویانمایی با حضور بیش از ۱۰۵ کشور خارجی و ۳۱۵۵ اثر برگزار می‌‌شود. از این تعداد فیلم ۱۹۸۰ فیلم از کشورهای خارجی و ۱۱۷۵ فیلم ایرانی در بخش‌های بین‌الملل، معلمان، دانشجومعلمان و دانش‌آموزان بوده است.

این دوره جشنواره از شنبه ۲۰ تا جمعه ۲۶ آذرماه برگزار و از طریق لینک https://roshka.ir/live/roshd به صورت آنلاین اکران شد.

در مراسم اختتامیه این دوره جشنواره خانواده شهید دانش آموز علی لندی، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، خزایی رئیس سازمان سینمایی، حسن ملکی معاون وزیر و ریاست سازمان پژوهش، معاونان، مدیران و کارکنان سازمان، مدیران حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش، اعضای هیأت داوران و هیأت انتخاب جشنواره پنجاه و یکم، هنرمندان، فیلمسازان، علاقمندان، معلمان و دانش آموزان فیلمساز حضور داشتند.