شرط بازگشایی مدارس، واکسیناسیون ۸۵ درصد جمعیت است

عضو کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر این که ایران هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده است، عنوان کرد: ما ابتدا باید صبر کنیم که 85 درصد جمعیت کشور واکسن کرونا دریافت کنند و بعد به بازگشایی مدارس بپردازیم.

به گزارش مدرسه پرس،چند روزی است که آمار روزانه مبتلایان به کرونا مجددا البته با سرعتی ملایم افزایش یافته است و در آمارهای رسمی وزارت بهداشت شاهد آن هستیم که روزانه بیش از ۱۱ هزار بیمار جدید کووید۱۹ در کشورمان شناسایی می شوند.

در جدیدترین نقشه کرونایی کشور نیز تعداد شهرهای قرمز کرونایی ایران از ۷ شهر در روز ۱۷ مهر به ۹ شهر در روز ۲۴ مهر افزایش یافته، اما تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از ۱۰۸ شهر در روز ۱۷ مهر به ۱۰۶ شهر در روز ۲۴ مهر کاهش یافته است.

دکتر مسعود یونسیان، رئیس کمیته راهبری مطالعات واکسیناسیون وزارت بهداشت نیز اخیرا تاکید کرده است که با توجه به توقف روند کاهش موارد جدید مبتلا به کرونا، نگرانی زیادی نسبت به شروع پیک ششم کرونا در کشور وجود دارد. این اپیدمیولوژیست البته اختلاط بالای جمعیت در انتهای ماه محرم و سفرهای سیاحتی و زیارتی تعطیلات هفته های اخیر را از جمله علل توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا در کشورمان توصیف کرده است.

همچنین بهرام عین الهی، وزیر بهداشت نیز اخیرا با بیان این که با وجود روند مناسب واکسیناسیون کرونا در بیشتر استان ها، هنوز در برخی مناطق کشور روند واکسیناسیون قابل قبول نیست، نسبت به احتمال آغاز موج ششم کرونا در ایران ابراز نگرانی کرده است. ضمن این که مسئولان برخی مراکز درمانی مرجع بیماری کرونا نیز در روزهای گذشته از آماده باش بیمارستان ها برای پیک ششم کرونا خبر داده اند.

دکتر پیام طبرسی، دبیر کمیته تخصصی تشخیص و درمان کووید اما در گفت و گو با رکنا با تاکید بر توقف روند کاهشی ابتلا به کرونا در روزهای اخیر اظهار داشت: روند ابتلا به کرونا در کشورمان بخصوص در تهران تقریبا به یک روند ثابت رسیده است و در یک هفته گذشته در مجموع تغییر چندان محسوسی در میزان ابتلا به کرونا مشاهده نمی کنیم و بنابراین می توان گفت هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده ایم.

اعلام نظر کمیته علمی کرونا؛ شرط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر لزوم عدم تعجیل در بازگشایی مدارس و دانشگاه ها اظهار داشت: در روزهای اخیر مسئولان دولتی از احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از اواخر ماه آبان خبر داده اند، اما به نظر می رسد که هنوز برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها زود است و ما نباید این کار را با عجله انجام دهیم.

وی در پایان تصریح کرد: ما ابتدا باید صبر کنیم که ۸۵ درصد جمعیت کشور واکسن کرونا دریافت کنند و بعد به بازگشایی مدارس بپردازیم. البته احتمال دارد که فردا موضوع بازگشایی مدارس در کمیته علمی کشوری کرونا مطرح شود و پیش از اعلام نظر قطعی کمیته علمی کرونا، وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم نباید به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها بپردازند.